V Tomášove sú k životnému prostrediu priateľskí Maďari aj Slováci

BRATISLAVA, 30.10.2007

V obci Tomášov na juhu Slovenska prestali obyvatelia páliť plasty po tom, ako samospráva vstúpila do Klimatickej Aliancie (KA). Obecné noviny začali uverejňovať články s environmentálnym zameraním, vďaka čomu triedi odpad takmer každý.

O zvýšení povedomia žiakov a učiteľov zase svedčí, že do osvetového projektu Zelená škola sa prihlásili obidve základné školy: slovenská aj maďarská.


 
„Do Klimatickej Aliancie sme vstúpili pred dvoma rokmi a teraz o nás vedia aj v Rakúsku a Nemecku. Báli sme sa vysokých poplatkov, ale je to len 60 eur ročne,“ hovorí starosta Tomášova Jozef Szalay.

Účasť v KA bol podľa neho dobrý krok, pretože sa o podobných problémoch môžu radiť s obcami v zahraničí.

„Komunikujeme s maďarskými aj rakúskymi obcami. Učiť sa máme čo najmä od Rakúšanov, a to v oblasti využitia biomasy a rozumného odpadového hospodárstva“ pokračuje J. Szalay. Aj svojich kolegov – starostov nabáda, aby vstúpili do KA, a tak po Tomášove bude ďalším členom Aliancie pravdepodobne obec Kaplná.

V obci, ktorá je členom Klimatickej Aliancie, býva každý desiaty Európan. Na jej výročnom stretnutí v rakúskom Grazi sa v polovici októbra zúčastnila Ivana Jaššová, ktorá koordinuje klimatický projekt Priateľov Zeme-CEPA „Dajme šancu Slnku“. „Zaujala ma tam napríklad exkurzia do solárnych budov. V Grazi v nich organizujú koncerty, sú v nich byty, kancelárie aj obchody,“ hovorí I. Jaššová.

K aktivitám Klimatickej Aliancie sa pripájajú aj deti a to tak, že do školy chodia pešo, bicyklom alebo na korčuliach. Každú takúto cestu si počítajú ako „Zelenú stopu“. Zozbieraním zelených stôp v celej Európe môžu ukázať „veľkým“, ako oni „malí“ dbajú na ochranu celosvetovej klímy v praxi. Len v Rakúsku minulý rok zaevidovali takmer 388 tisíc zelených stôp zo škôl, ktoré sa do aktivity zapojili.   

 

Viac informáciíIvana Jaššová, koordinátorka projektu Dajme šancu Slnku, Tel.: 02/ 52 96 29 29, email: jassova@zivica.sk
Jozef Szalay, starosta obce Tomášov, Tel.: 02/45 95 81 30
Kľúčové slová: smerovanie k nulovému odpadu