Hygienizácia biologického odpadu je proces, pri ktorom sa pôsobením vysokej teploty a času odstraňujú, alebo výrazne redukujú patogénne mikroorganizmy a tým aj zdravotné riziká spojené s aplikáciou produktov vyrobených z tohto biologického odpadu.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 o vedľajších živočíšnych produktoch (ďalej len nariadenie) začalo v SR platiť od nášho vstupu do EÚ v máji 2004. Týmto nariadením sa stanovujú zdravotné predpisy týkajúce sa živočíšnych vedľajších produktov neurčených pre ľudskú spotrebu. Nariadenie určuje pravidlá pre nakladanie s týmito produktmi, sprísňuje zákaz skrmovania a navyše prináša vyššiu mieru kontroly (nariadenie sa nezapracováva do národných legislatív, ale platí priamo).
Toto nariadenie definuje aj pravidlá pre spracovanie materiálov obsahujúcich vedľajšie živočíšne produkty v zariadeniach na kompostovanie a výrobu bioplynu.
Nariadenie sa vzťahuje aj na nasledujúce kuchynské odpady:
Nariadenie delí organické materiály do troch kategórií podľa hygienických rizík:
a. Materiály 1. kategórie – sem patrí okrem iného aj kuchynský odpad z dopravných prostriedkov v medzinárodnej preprave.
b. Materiály 2. kategórie – sem patrí okrem iného aj hnoj a obsah tráviaceho traktu.
c. Materiály 3. kategórie – sem patria okrem iného:
Dôležité je, že i malá prímes materiálu z vyššej kategórie znamená vyššiu kategorizáciu a tým aj prísnejšie podmienky pre nakladanie s týmto materiálom.
Materiály 1. kategórie musia byť zneškodnené a žiadne recyklačné technológie nie sú povolené. Pre niektoré materiály 2. kategórie už prichádza do úvahy anaeróbna digescia a kompostovanie, ktoré sú možné i pre všetky materiály 3. kategórie.
Kompostárne a bioplynové stanice musia spĺňať hlavne nasledujúce požiadavky (podrobne popísané v prílohe č. VI tohto nariadenia):
Vyžadované je kompostovanie alebo výroba bioplynu podľa týchto štandardov a zároveň musí byť konečný produkt preskúmaný na výskyt E. coli. Od 1. januára 2007 bolo toto zmenené tak, že teraz musí každé spracovateľské miesto dokázať 5 log redukciu patogénov. Log redukcia znamená redukciu patogénov v násobkoch 10. 1 log = 1x10. To znamená, že v infikovanej dávke dôjde k redukcii zo 100 000 patogénov na 1.
Jedinou výnimkou z týchto pravidiel je, že si členské štáty môžu stanoviť vlastné pravidlá pre kategóriu 3 –kuchynský odpad.
Navyše nariadenie obsahuje zákaz skládkovania väčšiny vedľajších živočíšnych produktov s výnimkou tých, ktoré sú obsiahnuté v domácom odpade a v odpade z potravinárskych maloobchodov.
Zvýšené náklady na využívanie kuchynských odpadov budú musieť platiť pôvodcovia odpadov vo zvýšenom poplatku za využívanie tohto odpadu.
Nariadenie a jeho štandardy sa nevzťahujú na domáce kompostovanie. Výnimku má aj komunitné kompostovanie(mimo zariadení spoločného stravovania, bufetov a pod.). Platí to iba za predpokladu, že je biologický odpad kompostovaný na mieste, kde vzniká a rovnako je aj kompost využívaný v dotknutej komunite. Pokiaľ je v mieste kompostovania chovaná hydina, kompost musí byť zakrytý tak, aby sa zabránilo jej prístupu ku kompostovanému materiálu. Pokiaľ sú v mieste kompostovania prežúvavce, potom nie je dovolené kompostovať kuchynský odpad.
Jednou z možností ako predísť komplikáciám s Nariadením EP a Rady (ES) č. 1069/2009 je zbierať v rámci triedeného zberu biologického odpadu iba jej rastlinnú zložku s úplným vylúčením živočíšnych odpadov. K tomu je potrebná dôsledná kontrola a informačná kampaň nasmerovaná k pôvodcom odpadu.
Výnimky z tohto nariadenia nemenia podmienky zriaďovania a prevádzkovania miest na kompostovanie podľa platnej národnej legislatívy.