Informačné materiály na Kompost.sk

08.10.2018
Komunitné kompostovanie (leták)
Komunitné kompostovanie je kompostovanie, ktoré vykonáva skupina ľudí alebo domácností s cieľom spoločne kompostovať svoje vlastné biologické odpady. Výsledkom kompostovania je kompost, ktorý je využívaný pre vlastnú potrebu komunity. 
21.02.2017
Požiadavky pre obce na triedený zber biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov; metodická príručka

Priatelia Zeme - SPZ pripravili v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR novú metodickú príručku pre obce - "Požiadavky pre obce na triedený zber biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov"

20.02.2017
 Kompostovanie  v komunitných  kompostoviskách

Komunitné kompostovanie je kompostovanie, ktoré vykonáva skupina ľudí/domácností s cieľom spoločne kompostovať ich vlastný biologický odpad, ktorý vzniká v danej lokalite. Výsledkom kompostovania je kompost, ktorý je využívaný pre vlastnú potrebu komunity. 

27.02.2015
Jedlo nepatrí do koša, ale na tanier (leták)

Plytvanie potravinami sa netýka len bežných spotrebiteľov, ktorí každodenne nakupujú, stravujú sa mimo domu, ale i samotných farmárov, poľnohospodárov, výrobcov, dodávateľov a prevádzok, kde sa jedlo pripravuje a ponúka. Čo sa dá urobiť preto, aby v prevádzkach vznikalo menej odpadu z potravín sa dozviete v tomto letáku.

25.02.2015
Využitie biologického odpadu na záhrade (leták)

Na záhradách a v domácnostiach po zbere úrody ovocia a zeleniny a ich spracovaní, orezávaní stromov a krov, po kosení trávy vzniká veľké množstvo rôznorodého biologického odpadu. Hlavne pri väčších záhradách ho môže byť naozaj veľa a vtedy hľadáme riešenie, ako sa ho čo najjednoduchšie zbaviť alebo využiť. Kompostovanie je vynikajúcim a najrozšírenejším riešením. Vyžaduje si však dodržiavanie základných pravidiel – zmenšovanie, miešanie, prevzdušňovanie... Niekedy to môže byť problematické. My vám v tomto letáku ponúkneme tri ďalšie menej používané spôsoby, ako sa dá svojpomocne využiť všetok biologický odpad v náš prospech.

25.02.2015
Kompostovanie na sídlisku (leták)

Aj keď žijeme v bytových domoch, môžeme svoje vlastné biologické odpady triediť a kompostovať. Možností je hneď niekoľko. Môžeme ich nosiť na záhradu (svoju, našej rodiny, známych), alebo si ich kompostovať priamo v byte. Ďalšou možnosťou je spoločne si so susedmi zriadiť komunitné kompostovisko, napr. v spoločných priestoroch v dome, pri bytovom dome alebo v komunitnej záhrade.
Vďaka tejto aktivite môžeme znížiť množstvo odpadov z našich domácností, ktoré končia bez využitia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov o 45 až 50 %. Navyše z nich vyrobíme kompost – organické hnojivo, ktoré môžeme použiť pri pestovaní rastlín v domácnostiach alebo v okolí nášho bytového domu. Chránime tým naše spoločné životné prostredie.