V máji 2009 sme na Inšpektorát životného prostredia zaslali podnet kvôli spaľovaniu pneumatík v ovocnom sade. Podnet sme podali po tom, čo v relácii STV odvysielali reportáž o tom, ako sa zachraňuje ovocný sad pred jarnými mrazmi. Počas reportáže sa do ohňa veselo prikladali pneumatiky, na čo sme v našom podnete upozornili. Po pol roku "vyšetrovania" sme od Obvodného úradu životného prostredia v Trebišove, ktorému bol podnet postúpený, dostali túto odpoveď, z ktorej je jasné, že "skutok sa nestal"...
Počas júna 2009 adresovalo OZ TATRY Krajskému úradu v Žiline dve sťažnosti, ktoré sa týkali:
• postupu Obvodných úradov životného prostredia v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši pri riešení podnetov nelegálneho nakladania s odpadmi v okrese Ružomberok resp. Liptovský Mikuláš,
• formálneho a obsahového riešenia sťažnosti príslušnými obvodnými úradmi životného prostredia, týkajúcich sa vyššie uvedenej problematiky nelegálneho nakladania s odpadmi.
Po piatich mesiacoch dopisovania si všetkých troch zainteresovaných strán, teda OZ TATRY, Krajského úradu životného prostredia v Žiline a Ministerstva životného prostredia SR, dostalo v novembri 2009 OZ TATRY „Oznámenie o vybavení sťažnosti“, a to v oboch kauzách.
Krajský úrad životného prostredia konštatoval, že doterajšia prax miestne príslušných obvodných úradov životného prostredia vo veci nelegálneho nakladania s odpadmi vychádzala z „Usmernenia ako postupovať pri nájdení nepovolene uloženého odpadu (tzv. opustený odpad)“, ktoré bolo zverejnené na internetovom portáli Ministerstva životného prostredia SR.
Krajský úrad životného prostredia v Žiline preto požiadal MŽP SR o vyjadrenie sa k danej problematike, pričom v odpovedi Ministerstvo životného prostredia prakticky označilo vlastné „usmernenie“ za irelevantné pre determinovanie zákonného postupu obvodných úradov životného prostredia.
Viac informácií nájdete v Stanovisku Krajského úradu životného prostredia v Žiline.
Občianske združenie TATRY vydalo materiál, ktorý analyzuje postupy väčšiny Obvodných úradov životného prostredia pri riešení podnetov k nelegálnym skládkam odpadov. Riešenia sú pre úrady jednoduchšie, ale nie sú v súlade so zákonom o odpadoch.
Zhrnutie počtu správnych konaní jednotlivých obvodných úradov
MŽP zaslalo dotknutej obci Hencovce v procese posudzovania vplyvov spaľovne spol. Bukocel list, v ktorom obec žiada o prehodnotenie stanoviska k zámeru, pretože projekt vraj spĺňa všetky atribúty environmentálneho projektu. MŽP to urobilo ešte pred ukončením procesu, ktorým sa zisťuje aké vplyvy bude mať projekt na životné prostredie.
Celý list v rozlíšení TU