Rozširovanie skládky odpadov v nevhodnej lokalite, kde môže dôjsť k havárii, ohrozeniu okolitých obyvateľov. Vybudovanie novej spaľovne komunálnych odpadov, ktorá by potlačila rozvoj triedenia a recyklácie odpadov, negatívne vplývala na ovzdušia a klímu. Projekt na zhodnocovanie odpadov, ktorý v konečnom dôsledku odpady nezhodnocuje ale len spaľuje alebo zámer na výrobu paliva zo zmesových plastov obsahujúce nebezpečné látky....
Našim cieľom je pomôcť chrániť práva dotknutých občanov na zdravé a kvalitné životné prostredie, dôsledne posúdiť vplyvy takýchto projektov resp. zámerov na prostredie a občanov. Následne dosiahnuť minimalizáciu negatívnych vplyvov, v prípade závažných negatív projektu jeho zastavenie. Pomáhame odborným a právnym poradenstvom, zabezpečujeme pomoc čiastočne alebo v plnom rozsahu v závislosti od okolností a našich kapacít. Jedinou podmienkou pomoci je aktivita dotknutých občanov na miestnej úrovni.
Máte problém s podobným zámerom či už rozbehnutým projektom aj vo Vašom meste či obci? Kontaktujte nás!
Začať konať je možné aj bez našej pomoci
-
Vždy používajte len overené a čo najúplnejšie informácie a fakty. Vyhýbajte sa informáciám typu „jedna pani povedala“ či „v tom má prsty starosta“, pretože nemusia byť pravdivé. Inak sa môže stať, že zbytočne vyplytváte energiu na nevhodné riešenie problému.
-
Navštívte Obecný či Mestský úrad, starostu alebo kompetentných pracovníkov, poslancov zastupiteľstva a spýtajte sa na postoj obce k danému problému. Ak je obec za, bude Vaša práca o niečo ťažšia. Záväzné stanovisko obce je však možné na základe vôle občanov zmeniť.
-
Základom celej činnosti proti škodlivému projektu je písomná komunikácia s úradmi. Všetko je nutné „mať na papieri“. Iba tak možno podľa potreby do celého procesu zapojiť aj právnika. Vo väčšine procesov nevyhráva právo na zdravé prostredie a nesúhlas občanov, ale len procesná chyba. Podľa zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám si vyžiadajte od Obecného úradu všetky vydané dokumenty k danému problému vrátane oficiálneho stanoviska obce.
-
Pravidelne, aspoň raz týždenne kontrolujte úradnú tabuľu obce, či sa tam nenachádza úradný oznam týkajúci sa Vášho problému. Pravidelne kontrolujte oznámenia o zámeroch navrhovanej činnosti a o ich zmenách na stránke https://www.enviroportal.sk/sk/eia. Nachádza sa tam úplné znenie zámerov v rámci celého Slovenska aj s príslušnou dokumentáciou.
-
Úradný záznam obce resp. mesta alebo zámer EIA spolu s jeho dokumentáciou si preštudujte, skontrolujte či fakty súhlasia (napr. popis miesta, dopravná situácia, okolité chránené územia...) a ak je to možné, pošlite na príslušný úrad pripomienky, vyjadrite nesúhlas. Je dobré do týchto aktivít zapojiť aj právnika, ktorý skontroluje právne náležitosti. (Odporúčame tiež preštudovať si zákon č. 24/2006 Z.z., ktorý sa týka procesu EIA). Požiadajte o odborné stanovisko príslušné štátne či mimovládne organizácie pre ochranu životného prostredia. Kontaktujte Centrum pomoci občanom Priateľov Zeme – SPZ pre odborné stanovisko.
-
Ak sa to dá, zorganizujte petíciu, ktorú odovzdáte starostovi/primátorovi. Zúčastnite sa zasadnutia obecného/mestského zastupiteľstva a pýtajte sa „prečo?“. Oslovte širokú verejnosť, miestnych poslancov, osobnosti obce, získajte ich hlas – častokrát má práve to väčšiu šancu na úspech ako samotné odborné pripomienky.