V nádhernom prostredí východného Slovenska neďaleko Košíc sa nachádza umelá vodná nádrž Ružín. Veľká priehrada v tvare vykriveného „V“ bola vyhľadávaným miestom letnej rekreácie a aktívneho oddychu pri vode.
Vodná nádrž Ružín vznikla prehradením rieky Hornád v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov a patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku a v strednej Európe. Obtáča vrchy pohoria Čiernej hory a pozostáva z dvoch vodných nádrží. Hlavná nádrž Ružín I. postavená v roku 1967 má objem 59 miliónov metrov kubických a vyrovnávacia nádrž Ružín II., ktorá bola dokončená 1972, má objem 4 a pol milióna metrov kubických a je aj pstruhovým revírom. Po prehradení rieky pri dnes už zatopenej obci Ružín dosahuje vodná nádrž dĺžku 14 km. Priehrada je úzka a dlhá, pretože sa rozprestiera v hornatej doline rieky Hornád. Priehradné jazero je hlboké miestami až 60 m a jeho rozloha je 390 hektárov. Okrem Hornádu do Ružína priteká aj Hnilec a Belá. Vypúšťaná voda sa využíva na výrobu elektriny.
Dnes Ružín čelí obrovskému problému - neustálej záplave odpadov. Po odstránení odpadov či už kompetentnými orgánmi alebo dobrovoľníkmi sa po ďalšej „veľkej vode“ problém znovu opakuje a opäť nastupujú „čaty odpratávačov“. Ružínu pomôže len odstránenie príčiny neustáleho zanášania odpadmi.
Priatelia Zeme spustili projekt, ktorý by mal týmto obciam pomôcť odstrániť problémy s odpadovým hospodárstvom, aby sa stalo prijateľné a pohodlné pre občanov, ktorí by tak nemali žiadnu motiváciu vynášať odpady niekde za obec alebo k potoku.
Fotodokumentácia stavu znečistenia, autor: Jozef
Galéria 1
Galéria 2