Novorodenci a malé deti patria k najzraniteľnejšej skupine, u ktorej môžu negatívne následky na zdraví zanechať aj nízke, tzv. bezpečné koncentrácie určitých látok, zvlášť v kombinácii s niektorými ďalšími. Imunitný systém sa u novorodencov len vyvíja, ich organizmus je zraniteľný a nedokáže metabolizovať také množstvo chemických látok ako dospelý človek. Preto je veľmi dôležité úplne zminimalizovať expozície detí nebezpečným syntetickým chemikáliám prijímaným cez tráviaci trakt, dýchanie alebo kožu, ak je to možné. Častokrát si ani neuvedomujeme, že to, čo považujeme za najlepšie pre naše dieťaťko, mu práve naopak, môže veľmi uškodiť. Častokrát sme ovplyvnení reklamou, ktorá odporúča pre naše dieťatko „len to najlepšie“.
Uvádzame preto niekoľko odporúčaní, čomu sa pri starostlivosti o dieťatko vyhýbať, čo uprednostňovať.
Detská kozmetika
Platí to, čo v predchádzajúcej časti - Čistiace prostriedky a kozmetika. Aj v detskej kozmetike nájdeme množstvo chémie, ktorá nie je práve tým najvhodnejším riešením pre detské telíčka. Aj tu platí, že menej je niekedy viac, pričom častokrát stačí len (ne)obyčajná teplá voda. Pri výbere kozmetiky uprednostňujte prírodnú, bez chémie.
Detské fľaše/Cumlíky
Latexové cumlíky môžu uvoľňovať nitrosamíny, ktoré sú škodlivé, potenciálne karcinogénne. V porovnaní so silikónovými sa rozkladajú/poškodzujú skôr, pričom vznikajú praskliny, kde sa môžu usádzať baktérie. Preto je lepšie používať silikónové cumlíky.
Dojčenské fľaše sú okrem skla veľmi často vyrobené aj z tvrdého plastu označovaného ako polykarbonát. Tento materiál obsahuje nebezpečnú látku Bisfenol A, ktorá sa z neho teplom uvoľňuje. Čím častejšie sa fľaša používa, tým viac sa z nej bisfenol A uvoľňuje. Je to látka zo skupiny hormonálnych disruptorov (viac sa dozviete v sekcii Nebezpečné plasty). Ďalšie plasty, z ktorých sú vyrábané detské fľaše môžu obsahovať toxické ftaláty, ďalšie hormonálne disruptory.
Najlepšie je preto používať sklenené fľaše so silikónovými cumlíkmi.
Plienky
Jednorazové plienky, okrem toho, že sú neekologické a zaplavujú skládky odpadov, obsahujú taktiež veľa zbytočných chemikálií. Farbivá, parfumy, plasty, toluén, xylén, etylbenzén, dipentán. Výborne absorbujú tekutiny vďaka polyakrylátu sodnému, ktorý je spúšťačom alergických reakcií. Na ich bielenie sa často používa chlór, pričom vznikajú dioxíny ako vedľajšie produkty. V roku 1999 bola publikovaná štúdia, ktorá uvádza, že z jednorazových plienok sa uvoľňujú vysoko toxické prchavé organické látky ako toluén, etylbenzén, xylén a dipentán. Vplývajú na CNS, sú rakovinotvorné. Ďalšia štúdia objavila súvislosť medzi výparmi z jednorazových plienok a astmou.
Zásyp
Práškové zásypy sa dnes neodporúčajú, práve kvôli obsahu prášku, ktorý dráždi dýchacie cesty, vyvoláva kašeľ, môže spôsobiť až udusenie a jeho inhalovanie môže viesť až k rakovine.