Nová slovenská Miss je už známa!

Košice, 26.09.2015

Priatelia Zeme – SPZ vyhlásili v sobotu 26. septembra víťazov súťaže Miss Kompost 2015. Záverečné podujatie súťaže sa už tradične konalo na trenčianskom BIOjarmoku. Miss Kompost nie je súťaž o najkrajšiu ženu s kompostoviskom, ale o najlepší kompost. Zmyslom súťaže organizovanej Priateľmi Zeme – SPZ a Centrom environmentálnych aktivít bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu.

Do súťaže sa mohol zapojiť každý jednotlivec žijúci na Slovensku, ktorý kompostuje pre vlastnú radosť a potešenie. Nezáleží na tom, či býva v rodinnom dome alebo v paneláku. Súťažiaci sa prihlasovali tým, že posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Vítané boli aj zaujímavé postrehy, zážitky, filozofické úvahy, vlastné skúsenosti alebo aj napr. básničky, ktoré sa týkali kompostovania. Odborná porota vybrala z prihlásených piatich najlepších, ktorí postúpili do finále.

Tohtoročné príspevky boli veľmi vyrovnané a porota sa pri ich vyhodnocovaní riadne „zapotila“. „Som naozaj rád, že nemusím rozhodnúť o konečnom poradí finalistov. Všetky príspevky sú veľmi kvalitné a tie komposty..., hmm – úplná paráda. Ľudia ukázali, že človek nemusí byť vyštudovaný odborník, aby dokázal kvalitne kompostovať.“, zhodnotil Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ, ktorý bol jedným z porotcov. Konečné poradie finalistov totiž bolo určené hlasovaním návštevníkov BIOjarmoku. Tí mali celý deň na hodnotenie. Každý z nich mohol zahlasovať za svojho favorita. Niektorí sa nechali nadchnúť krásou a kvalitou vyrobených kompostov, iní zase príbehom vzniku a využívania kompostu. Hlasy návštevníkov sa nakoniec spočítali a určilo sa tým poradie.

Na prvom mieste sa umiestnil Jozef Vyšňovský z Košíc, ktorý napísal: „Úplne sa stotožňujem s hlavnou myšlienkou tejto súťaže, že kompostovanie je súčasťou moderného životného štýlu, preto som neváhal ani chvíľu a prihlásil som sa do súťaže. Cítim zároveň aj akúsi potrebu podeliť sa s tým, ako sa dá kompost využiť, keď sa nám ho už podarí "vypestovať". Od sponzora súťaže - internetového obchodu komposter.sk získal ručný prekopávač kompostu a darčekovú poukážku na nákup v hodnote 230 EUR. Od Priateľov Zeme – SPZ navyše získal plátennú tašku, tričko s kompostovacím motívom, špaldový vankúš, knihu a od Centra environmentálnych aktivít plátennú tašku, knihu, kalendár a balíček biopotravín.
Na druhom mieste sa umiestnila Božena Pospíchalová z Lietavskej Lúčky, ktorá získala od komposter.sk ručný prekopávač kompostu a poukážku v hodnote 86 EUR. Od organizátorov súťaže získala plátennú tašku, tričko, pohánkový vankúš, knihy a kalendár.
Tretie miesto, ručný prekopávač kompostu a poukážku od komposter.sk v hodnote 48 EUR získal Ladislav Brtáň z Košece. Od organizátorov súťaže si navyše odniesol plátennú tašku, kalendár, knihy, tričko a košík zo šúpolia.
Na štvrtom mieste skončil Rudolf Beňuš a na piatom mieste Katarína Hudecová, obidvaja z Lietavskej Lúčky. Každý z nich získal od sponzora komposter.sk ručný prekopávač kompostu, poukážku na nákup v hodnote 27 EUR a plátennú tašku, tričko a knihu od organizátorov súťaže.

Zaujímavosťou Miss Kompost 2015 je, že medzi piatich finalistov sa dostali traja obyvatelia z jednej obce – Lietavskej Lúčky.

Príspevky a fotografie finalistov Miss Kompost 2015 nájdete na http://www.priateliazeme.sk/spz/miss-kompost/vysledky-sutaze.

Viac informácií:
Branislav Moňok, podpredseda Priateľov Zeme – SPZ, 0903 77 23 23, monok@priateliazeme.sk

Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!Nová slovenská Miss je už známa!
Kľúčové slová: kompost | Kompostovanie