Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!

Trenčín, 27.09.2013

Priatelia Zeme – SPZ vyhlásili v piatok 27. septembra víťazov súťaže Miss Kompost 2013 na Trenčianskom BIOjarmoku. Miss Kompost nie je súťaž o najkrajšiu ženu s kompostoviskom, ale o najlepší kompost. Zmyslom súťaže, organizovanej Priateľmi Zeme – SPZ a Centrom environmentálnych aktivít, bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu.

Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto kompostuje pre vlastnú radosť a potešenie, nezáleží na tom, či býva v rodinnom dome alebo paneláku. Súťažiaci sa prihlasovali tým, že posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Vítané boli aj zaujímavé zážitky, ktoré súťažiaci pri kompostovaní zažili. Odborná porota vybrala z prihlásených piatich najlepších, ktorí postúpili do finále. 

Konečné poradie finalistov určili návštevníci Trenčianskeho BIOjarmoku, ktorí osobne hodnotili kvalitu vyrobených kompostov. Niektorí dali na vzhľad, iní na vôňu a pár návštevíkov voňavý kompost takmer ochutnalo.. Hlasy návštevníkov sa potom spočítali a určili poradie. Na prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého Jura s netradičným kompostoviskom umiestneným v chodníku, ktorý získal záhradný drvič konárov Shark 2,6 a JRK kompostovací set od sponzora komposter.sk, tričko, ľanovú tašku a knihu od Priateľov Zeme – SPZ. Na druhom mieste sa umiestnil Ladislav Brtáň z Košece a odnáša si plastový kompostér „prémiovej“ rady a JRK kompostovací set od sponzora  komposter.sk, tričko, ľanovú tašku a knihu od Priateľov Zeme – SPZ. Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto a odnáša si plastový kompostér „profi“ rady a JRK kompostovací set od sponzora  komposter.sk, tričko a ľanovú tašku od Priateľov Zeme – SPZ a tašku biopotravín od Centra environmentálnych aktivít. Na štvrtom mieste skončila Viera Roháčová z Dechtíc a mohla si tak odniesť JRK kompostovací set od sponzora  komposter.sk, tričko a ľanovú tašku od Priateľov Zeme – SPZ a knihy od Centra environmentálnych aktivít. A nakoniec piatu cenu získal Anton Pančík zo Serede. Jej súčasťou je JRK kompostovací set od sponzora  komposter.sk, tričko od Priateľov Zeme – SPZ, knihy od Centra environmentálnych aktivít.

Aj tento rok nás súťažiaci potešili pozitívnymi vyjadreniami o kompostovaní. Napríklad Viera Roháčová napísala: „Samozrejme, že my tieto kôpky nevnímame v záhrade, ako niečo rušivé a škaredé, je to pre nás súčasť ekosystému záhrady .“. A jednoducho to vyjadril aj víťaz tohto ročníka Peter Kuna: „Kompostujte, oplatí sa vám to.“.

Fotografie víťazných kompostovísk sú k dispozícii pod článkom.

Slovenská Miss Kompost je organizovaná so súhlasom autora súťaže OZ Ekodomov z ČR.
Priatelia Zeme – SPZ sú neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie a prírodu na Slovensku. Zameriavajú sa na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami.
Centrum environmentálnych aktivít (CEA) je mimovládna, nezisková organizácia, ktorá združuje ľudí so záujmom o životné prostredie a zvyšovanie kvality života v Trenčíne a regióne Bielych Karpát.

Bližšie informácie o súťaži poskytne: Martin Valentovič, tel.: 0903 77 23 23, e-mail: valentovic@priateliazeme.sk

Viac informácií

Martin Valentovič, tel.: 0903 77 23 23, e-mail: valentovic@priateliazeme.sk

Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Tretia celoslovenská Miss Kompost bola zvolená!Na prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého JuraNa prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého JuraNa prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého JuraNa prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého JuraNa druhom mieste sa umiestnil Ladislav Brtáň z Košece Na druhom mieste sa umiestnil Ladislav Brtáň z Košece Na druhom mieste sa umiestnil Ladislav Brtáň z Košece Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto Na štvrtom mieste skončila Viera Roháčová z Dechtíc Na štvrtom mieste skončila Viera Roháčová z Dechtíc Na štvrtom mieste skončila Viera Roháčová z Dechtíc A nakoniec piatu cenu získal Anton Pančík zo SeredeA nakoniec piatu cenu získal Anton Pančík zo SeredeA nakoniec piatu cenu získal Anton Pančík zo Serede