V podstate sa jedná tiež o nastielanie pôdy. Toto je spôsob, ako využiť seno, ale aj slamu, lístie, pokosenú trávu k jednoduchému a menej prácnemu pestovaniu zemiakov. Pestovať zemiaky pritom môžete priamo na lúke (samozrejme aj obrobenej záhrade). Nižšia prácnosť spočíva hlavne v tom, že odpadá:
-
rýľovanie alebo orba
-
príprava riadkov alebo kopanie jamôk
-
ohŕňanie zemiakov
-
časté pletie alebo plečkovanie
-
čistenie zemiakov
Ako postupovať pri výsadbe zemiakov
Existuje niekoľko spôsobov, ako pestovať zemiaky v sene/slame/lístí. Tu si popíšeme iba jeden z nich:
-
Pokiaľ chcete pestovať zemiaky na lúke, tak ju niekoľko dní pred výsadbou pokoste a trávu nechajte na mieste oschnúť.
-
Priamo na túto suchú trávu poukladáme zemiaky (najlepšie už predklíčené) v tradičnom spone a zakryjeme vrstvou sena o hrúbke približne 20 až 30 cm. Dôležité je, aby:
a. všetky zemiaky boli dostatočne zakryté,
b. celá pestovateľská plocha bola zakrytá senom,
c. seno bolo priebežne dopĺňané tak, aby jeho vrstva neklesla pod 15 až 20 cm,
d. zemiaky boli v sene poukladané rovnomerne, aby sa dalo medzi nimi chodiť.
-
Ďalšia starostlivosť o zemiaky je minimálna. Občasné vytrhnutie buriny, ktorá prerastie cez vrstvu sena (burinu zo záhonu neodstraňujeme, necháme ju ležať na sene), prípadne zber pásavky zemiakovej (zemiaky takto pestujem druhý rok a pásavky ich ešte nenašli).
-
Zber zemiakov je najpríjemnejšia vec – seno odhrnieme napr. vidlami a už iba zbierame zemiaky. Na zber väčšiny zemiakov už nepotrebujeme nijaké náradie – dajú sa zbierať rukami. Takto nedochádza takmer vôbec k poškodeniu. Niektoré zemiaky však treba vybrať zo zeme. K tomu používam rycie vidly. Množstvo, kvalita a čistota zemiakov nás pravdepodobne milo prekvapí.
-
Vytrhané vňate a použité seno je vhodné na kompostovanie. Jeho opätovné použitie na pestovanie zemiakov sa neodporúča. Hrozí pritom riziko, že sa tam nachádzajú choroby alebo škodcovia. Správnym kompostovaním ich zničíme a urobíme si kvalitné hnojivo, ktoré použijeme pri pestovaní na záhrade.