Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.
Spolupráca s obcami
Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.
Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.
Spolupráca so školami
Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.
Legislatívne aktivity
S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.
Iné aktivity
V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.